prąd-słońce

Energia słoneczna źródłem prądu

Energia słoneczna jest szczególnie chętnie wykorzystywana w miejscach, których nie opłaca się podłączać do sieci elektroenergetycznej. Panele słoneczne świetnie radzą sobie przy drogach, gdzie używane są do podświetlania znaków drogowych i zasilania sygnalizatorów. Ze względu na charakter obiektów, praktycznie nie ma możliwości doprowadzenia do nich innych źródeł prądu. Często znajdują się w szczerym polu, znacznie oddalone od siedzib ludzkich. Promienie słoneczne z powodzeniem są przetwarzane w ogniwach fotowoltaicznych na prąd stały, który jest magazynowany w akumulatorach i następnie pożytkowany przez drogowe instalacje.elektrycznosc-solary

Wbrew obiegowym opiniom, panele słoneczne wcale nie potrzebują czystego nieba. Nawet promienie przechodzące przez chmury mogą służyć do wytwarzania prądu. Szacuje się, że jeden metr kwadratowy panelu daje przy pełnym nasłonecznieniu moc rzędu 150 watów. Przy mniejszym oświetleniu przez słońce pozyskiwane będą mniejsze moce. Naukowcy obliczyli, że w Polsce jest w ciągu roku około 1500 godzin pełnego słońca. Dziennie jest to przeciętnie 6 godzin w ciągu lata i około 2 godziny w czasie zimy. Przy dobrym ustawieniu paneli fotowoltaicznych można dzięki nim uzyskać sporo energii.

Fotowoltaika na masową skalę zaczęła być używana stosunkowo niedawno. Baterie słoneczne już w latach 80-tych ubiegłego wieku stosowane były do zasilania zegarków i kalkulatorów. Jednak dopiero nowoczesne, wydajne i dużo tańsze w produkcji panele słoneczne sprawiły, że zaczęły powstawać farmy, produkujące energię zasilającą sieć elektroenergetyczną.

elektryk24.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *