Nie każdego stać na wymarzony dom.

Fascynacje starożytnością

Osoby fascynujące się starożytną architektura , często mogą używać różnorakich słów, określających chociażby części budowy które nie zawsze są przez wszystkich z nas znane. Przykładem owego słownictwa może być sztukateria, pojęcie zapewne rzadko używane, a nawet w ogóle; sztukateria, oznacza wyroby, elementy dekoracyjne odlewane z gipsu, wykorzystywane w architekturze od czasów starożytnych oraz w okresie oświecenia i baroku. Takimi sztukateriami mogą być chociażby przeróżne ornamenty, gzymsy, putta, bonie. I nawet z pośród tych wyrazów są wyrazy które zapewne nie każdy kojarzy, a już na pewno nie był by wstanie powiedzieć o nich nawet kilku krótkich zdań.
Ornamenty, są to malowane, wykute, bądź wyklejone ozdoby mające zazwyczaj motywy roślinne. Gzyms jest elementem zdobniczym ,a także ochronnym, znajduje się on przy poddaszu budynku – wystająca część która chroni elewacje budynku przed ściekającą wodą. Natomiast putto, powinno się kojarzyć z amorkiem, jest to motyw dekoracyjny mający postać nagiego dziecka. Bonie są narożnym elementem dekoracyjnym, który spotykamy coraz częściej w nowoczesnym budownictwie.
Takich wyrazów związanych z starożytna architektura jest jeszcze o wiele i zapewne przeciętnemu człowiekowi nie są one do niczego potrzebne, ani ważne, jednak warto było by chociaż wiedzieć, że takie słowa wiążą się ze starożytna architekturą.
Kto wie, czy być może już za kilka lat gdy ukończymy naszą uczelnie i będziemy budowali nas przepiękny dom nie wykorzystamy sztukaterii jako elementów ozdobnych w naszym małym „pałacyku”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *